Altın Fiyatları – 1

611x395_altin1_4f4dc79ad0982

Yaşantımızın maddi boyutunu içeren kısmında sıklıkla telaffuz ettiğimiz bir madendir altın… “Sarıkız” diye seslendiğimiz değerli maden, düğün derneklerden, teknolojik hayatın içine kadar bir çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Hele ki yatırım malzemesi olması konusunda cezbediciliği ve popüler oluşunu hiç sormayın. Peki bu yatırım aracını ne kadar tanıyoruz?

Sokakta geçen herhangi bir kişiye “Altın ne için kullanılır?” dersek herhalde alacağımız ilk cevaplar takı ve yatırım amacı olacaktır. Peki bu değerli madenin başka kullanım alanları yok mudur, elbette ki vardır. Yaklaşık M.Ö. 4000 yıllarına dayanan geçmişi ile Altın madeni bir çok alanda etkin olarak kullanılmaktadır. Kuyumculuktan endüstri sektörüne, diş hekimliğinden, uzay teknolojisine varana kadar sayamadığımız bir çok kullanım sahasına sahiptir.

Ekonomilere her daim yön vermiş olan Altın madeni günümüzde de hem ülkeleri hem bireyleri güvenli liman özelliğiyle kendisine çekmiştir. Özellikle bireysel anlamda Altın madeninden kazanç beklentileri ve bu yöndeki yatırım çalışmaları artmıştır. Peki yatırım yapacağımız bu emtianın oluşturulma maliyeti nedir biliyor muyuz? Altın madeninin çıkartılması maliyetli bir işlem lakin gelişen teknolojiler bu maliyetleri düşürmektedir. Tabi bir yandan verimli Altın madeni sahalarının azalmasıyla birlikte maliyetler de yükselmektedir. Teknoloji artışı ve verimli Altın madeni sahalarının azalması durumlarını ilişkilendirecek net bir tablomuz da yok açıkçası. Buradan hareket etmek istediğim nokta Altın’ın çıkarma maliyeti ile şu an ki fiyatı arasında farka değinmekti. Rakamlara bakacak olduğumuzda Altın’ın şu an ki ons bazında fiyatı 1200 $(dolar) civarında iken çıkarma maliyetleri ise ortalama 700-800 $ arasındadır. Şöyle basite indirgemek mümkün; 100tl ye çıkartılan altın 160tl ye satılmaktadır. Yüzde 60 kar ile satılan bir emtianın kar oranının yüzde 10’a indirilerek piyasada tekrar konumlanması herhalde zor bir olay değil. Yani şu an piyasada oluşmuş 1200$(dolar) rakamı elbette ki 800$’a kadar inebilir. Bu yüzden temkinli olmakta fayda var. Ne 800$ rakamını inebileceği ne de 2000$ rakamlarını aşacağı beklentilerini gözardı etmemeliyiz.

 

Altın’ın ön tanıtımı konusundaki bu genel yazımızın devamı gelecek olup bir sonraki yazımızda Altın yatırımı yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunu işleyeceğiz. Herkese bol kazançlar.

 

Reklamlar

About niksaring

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik...
Bu yazı Ekonomi Dünyası içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Altın Fiyatları – 1

  1. suuu dedi ki:

    Başarılı bir yazı olmuş, devamını bekliyoruz.

    Beğen

  2. hakan dedi ki:

    gerçekten çok faydalı bir site…iyiki kurmuşsunuz

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s