Online Alışverişlerde Nelere Dikkat Etmeliyiz !

Excited Shopping Woman

Günümüzde e-ticaret sektörü hızla gelişmektedir. Oturduğumuz yerden nerdeyse her alandaki ihtiyaçlarımızı internet ortamından sipariş yoluyla temin etmekteyiz. Peki biz bu online alışveriş dünyasını ne kadar tanıyoruz ve bu dünyadaki güvenliğimize ne kadar dikkat ediyoruz.

Giyimden ayakkabıya, elektronikten mobilyaya varana kadar birçok ürün sınıfından alışverişlerimizi internet üzerinden gerçekleştirmeye başladı çoğumuz. Hem ürün çeşitliliği hem de fiyat uygunluğu sebebiyle artarak devam eden bir ilgimiz var online alışverişe. Tabi bu alışverişlerimizin vazgeçilmez aracı olan kredi kartlarının sağladığı taksit seçenekleri de çekiciliği had safhaya taşıyor. Şimdi sizlere alışveriş öncesi nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunu bildiklerim ve araştırdıklarım çerçevesinde aktarmaya çalışacağım.

Sipariş öncesi kadar sipariş sonrası süreç de önemli olduğundan olası sorunlar için kesinlikle bir muhatabımızın olması gerekir. Bu nedenle önceliğimiz alışveriş yapacağımız sitelerin kurumsallaşmış olmasına dikkat etmek olmalıdır. Belli başlı siteleri tercih etmeliyiz sürekli. Bu şekilde hem sorun yaşama riskimizi en aza taşırız hem de sürekli müşteri olmanın verdiği avantajlardan(hediye çekleri vs. gibi) faydalanırız. İçerisinde ucuz ürünlerin bulunduğu bir site keşfettiğinizde, “…aman dikkat, dolandırıcı bir sitedir” diye bir tepki verecek değilim elbette lakin “… hiç kaçırmayın, alışverişinizin tadına bakın” da diyecek değilim. Çünkü keşfettiğiniz site gerçekten de ucuz ürün satışı yapabilir, piyasada yer edinmeyi amaç edinmiş güvenilmesi gereken bir site olabilir. İşte bu noktada birtakım testlerimizi devreye sokmalıyız.

-İlk olarak sitenin içeriğini kontrol etmeliyiz, ürünlerin değerini başka sitelerdeki fiyatlarıyla kıyaslamalıyız. Neredeyse tüm ürünlerin genelinde uçuk farklar olması hiç iyi bir gelişme değildir. Yalnız birkaç üründeki ucuzluk gerçekten bulunduğumuz sitede o ürünün daha ucuz olabileceğinin ispatı gibidir.

-Yine sitenin anasayfasında alt kısımlarda muhakkak ki kredi kartı şifreleme sistemi(SSL) yer almalıdır. SSL’in kullanıldığı sayfaya giriş yapıldığında adres çubuğunda HTTPS(Güvenli İnternet Ağ Protokolü) uzantısı yer alacaktır. Bunu gördüğünüzde güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

-Bir diğer test de şikayetlerin yazıldığı siteler vasıtasıyla ilgili internet sitesi hakkındaki şikayetleri kontrol etmektir. Bu kontrolü yapanlar genel olarak şikayet çokluğuna aldanıp siteden alışveriş yapmaktan çekinebiliyor. Burada dikkat etmemiz gereken husus şikayet sayısından ziyade şikayetlere cevap verilip verilmediği ve şikayet edilen noktaların nihayetinde çözüme kavuşturulup kavuşturulmadığı konusudur. Unutmayın ki büyük başın derdi de büyük olur, haliyle büyük çaplı sitelerde alışveriş sayısı da fazla olduğundan şikayet sayısı da çok görünüyor.

-Bunların yanısıra “Bir musibet bin nasihatten iyidir” sözünü de kendimize temel alarak ve nispeten benim de en çok önemsediğim yöntemlerden biri olan Google Amca’da araştırma yolu mevcuttur. Bahse konu siteyi internette, forumlarda, yorumlarda vs. araştırıp önceden alışveriş yapanların tecrübelerini ve düşüncelerini öğrenebiliriz. Site üzerinden alışveriş yapıp mağdur olan çok sayıda kişiye rastladığımızda zaten otomatik olarak siteden alışveriş düşüncemizden vazgeçeceğiz.

-Alışveriş yapacağımız sitelerin güvenilirliğini tartışırken alışverişi tamamlama aşamasında kendi bilgisayarımızın güvenlik durumunu da gözardı etmemeliyiz. Öncelikle mümkün mertebe internet cafe vs. gibi ortamlarda online alışveriş yapmamalıyız. İnternet bağlantısının güvenli olduğu, virüs programlarının çalışır olduğu evimizdeki şahsi bilgisayarlarımızı tercih etmeliyiz. Elbetteki bunlar dışında da dikkat edilmesi gereken kısımlar vardır ama yine de değindimiz noktalar online alışverişte dikkat edilecek en temel kısımlardır.

Bir sonraki makalemizde online alışveriş konusunda hangi ürünü nerede ucuz bulabileceğimiz konusunda yapılacak kıyaslamaları bizzat site isimleri üzerinden anlatacağım. Bir ürünün farklı sitelerde nasıl farklı rakamlarda satıldığını gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Herkese keyifli ve avantajlı alışverişler dilerim.

Reklamlar

About niksaring

Sabırlı, sakin, bildiğini paylaşmaktan keyif alan faydacı yaklaşımına sahip bir kişilik...
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s